Analyse in 3 fases
Om de omgevingsanalyse succesvol uit te voeren, werd in drie fases gewerkt. In een eerste fase werden alle relevante cijfergegevens over de gemeente geanalyseerd. Hoe evolueert de toestand in onze gemeente op vlak van bevolkingsevolutie, werkgelegenheid, woningenaanbod, verkeersveiligheid, algemeen welzijn, … Je vindt deze cijfers vanaf pagina 4 in de inspiratienota.
Burgerenquête en gesprekstafels
Om de externe invloeden te leren kennen werd in de tweede fase
de externe analyse uitgevoerd met behulp van de burgers. Dit
gebeurde a.d.h.v. een burgerenquête en gesprekstafels. De
burgerenquête handelde over verschillende maatschappelijke thema’s.
Burgers kregen ongeveer 2 maanden de tijd om deze in te vullen.
Op basis van de resultaten van deze enquêtes werden de gesprekstafels georganiseerd. Hierin kregen de geïnteresseerde burgers de mogelijkheid om stellingen omtrent de belangrijkste maatschappelijke thema’s in de gemeente te beoordelen en te bespreken.
Externe audit
In de derde fase werden de bestaande diensten onder de loep genomen. Hiervoor werd gebruik gemaakt van een interne bevraging van de diensthoofden. Daarnaast werden de resultaten van de externe audit
geanalyseerd en verwerkt in de aanbevelingen. Deze aanbevelingen geven een richting aan welke prioritaire acties de interne organisatie van gemeente en OCMW de komende jaren moet uitvoeren om de werking te verbeteren?’ Een samenvatting van de analyse van organisatie-audit vind je in het volgende artikel.